Omówienie wybranych programów antywirusowych

Omówienie wybranych programów antywirusowych przeprowadzone zostało na podstawie analizy raportów skanowania testowej kolekcji wirusów.

Lista omówionych programów:

 

 

 

Avast32
Program posiada dość nietypowy interfejs użytkownika. Mogą stad wynikać problemy z konfiguracją programu. Jednak po głębszej analizie można zauważyć duże możliwości konfiguracji. Program zawiera listę znanych wirusów wraz z bardzo prostym opisem. Podczas testów program nie wykrył kilkudziesięciu próbek zainfekowanych wirusem Hare.7786. Także kilka próbek plików SYS zainfekowanych wirusem Nutcracker.AB2.7008.B zostalo uznanych za niezainfekowane. Program nie wykrywa żadnych robaków mIRC w plikach INI.



AVX
Program antywirusowy charakteryzuje się podobnymi cechami jak program RAV.
Podczas próby drukowania tekstu HTMl z zainstalowanym programem AVX następuje zapętlenie sprawdzania pliku i anulowanie drukowania.




-Bardzo wolna praca programu zwłaszcza w przypadku testowania dużej ilości archiwów
-W maju ukazała się publiczna wersja ewaluacyjna programu AVX 6.0.

AntiVirenKit
Program charakteryzuje się podobnymi cechami jak program
Antiviral Toolkit Pro. Także wyniki osiągane przez programy są podobne. Wynika to z faktu, że program AVK korzysta z tych samych baz wirusów co program AVP. Użycie baz antywirusowych, a także 'silnika' skanującego było możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu przez firmy Kaspersky Lab. i G-Data.
Podejrzane o infekcję pliki umieszczane są w zaszyfrowanej formie w folderze kwarantanny. Zaszyfrowanie uniemożliwia dostęp do plików z poziomu systemu.


AntiViral toolkit Pro (Kaspersky AntiVirus)
+Potrafi wykrywać makro wirusy w dokumentach zaszyfrowanych z hasłem
+
Program potrafi wykrywać nieznane wirusy zarówno w plikach (łącznie z Windows 95/NT) jak i dokumentach (makro wirusy).
+
Uaktualnienia baz programu ukazują się co tydzień
+
Możliwość uaktualniania baz antywirusowych programu przez internet lub z katalogu
+
Możliwość testowania baz pocztowych i tekstowych plików pocztowych
+
Wykrywa i leczy wirusy Macro.Access
+
Wykrywa i leczy pierwszego wirusa Java
+
Wykrywa nieznane wirusy "pisane w językach wysokiego poziomu" (HLL)




2 października 2000

Ukazała się od dawna zapowiadana wersja AVP Platinum 3.5. Większość składnikow programu została przeprojektowana na podobieństwo Outlook z wyjątkiem skanera i monitora, które poza drobnymi technicznymi zmianami pozostały w starych wersjach znanych z wersji 3.0 build 132.

Opublikowana wersja zawiera błąd. Jego objawem jest niemożliwość wykonania Scandisk lub Defragmentacji dysku na którym zainstalowany jest AVP. Jest za to odpowiedzialny Control Centre. Po zakończeniu działania modulu Control Centre zarówno Scandisk jak i Defrag działa poprawnie. Błędu tego nie zawierały wcześniejsze niepubliczne wersje beta.

AVP32 skaner zawiera nowe niepublikowane opcje:

/virlist=<nazwa pliku> - wyświetlenie znanych nazw wirusów do pliku. Opcja działa nieco odmiennie niż lista wyświetlana na ekran. Wyświetlanie listy wirusów na ekran (z możliwością zapisu do pliku raportu) powoduje wyświetlenie listy wirusów wraz z nazwą bliblioteki w której dany rekord jest zdefiniowany. Użycie opcji /virlist= powoduje zapis do pliku wyłącznie nazw znanych wirusów. Ciekawostką jest fakt że AVP podaje jako znaną liczbę wirusów 2000.09.29 - 39435. Lista nazw wirusów zawiera tylko 2000.09.29 - 24516 nazw.

/deletearchives -

6 października 2000

Ukazała się poprawiona wersja AVP 3.5.



Zmianie uległa nazwa programu antywirusowego. Obecnie program nazywa sie Kaspersky AntiVirus (KAV).

Doctor Turbo AntiVirus
Podczas targów INFOSYSTEM 2000 prezentowano nowy program antywirusowy. Otrzymaną wersję przetestowano dzięki użyciu komendy SUBST. Program potwafi testować wyłącznie całe dyski. Brak jest możliwości testowania wybranych folderów lub plików.
+Aktualizacja przez internet po podaniu użytkownika oraz hasła
+Umożliwia wyświetlenie nazw znanych wirusów
-Nie można zaznaczyć do testu wszystkich plików (trzeba to robić poprzez zdefiniowanie rozszerzenia "*"
-Małe możliwości konfiguracyjne programu
+Bardzo prosty interface użytkownika

Dr.Web
Program podobnie jak AVP napisany w Rosji. Charakteryzuje się bardzo mocnym mechanizmem heurystycznego wykrywania wirusów. Jako jeden z nielicznych programów potrafi wykrywać wirusy Macro.Access.

+
Potrafi wykrywać makro wirusy w dokumentach zaszyfrowanych z hasłem
+
Program potrafi wykrywać nieznane wirusy zarówno w plikach jak i dokumentach (makro wirusy).
+
Możliwość uaktualniania baz antywirusowych programu przez internet
+
Możliwość testowania tekstowych plików pocztowych
+
Wykrywa wirusy Macro.Access
+
Zna wiele metod pakowania i archiwizacji
+
Nowe aktualizacje baz virusów programu dostępne są co tydzień
+
W wersji 4.20 dodano prosty scheduler pozwalający na definiowanie zadań
+
W wersji 4.20 program jest kompatybilny z Windows 2000
-
W celu wyładowania monitora należy wykonać restart systemu
-
Nie można wyłączyć ładowania monitora podczas instalacji
-
Moduł aktualizacji definicji wirusów opisany w pomocy posiada więcej opcji niż zawarty w programie (automatyczna katualizacja w zadanym terminie) - opcje te zostaną dodane w następnych wersjach programu. W wersji 4.20 opis opcji niedostępnych został usunięty z pliku pomocy.
+ W wersji 5.5 programu NERO (program obsługi nagrywarek CD-RW) dodano możliwość skanowania nagrywanych danych na obecność wirusów. Jako skaner antywirusowy użyto silnika programu Dr.Web w wersji 4.24



Polska wersja programu Dr.Web. Wersja ukazała się 11 kwietnia 2001.

F-Prot 3.xx
Nowa wersja programu charakteryzuje się lepszą wykrywalnością wirusów. Program używa osobnej bezy wirusów makrowordowych. Pozwala to na łatwe uaktualnianie programu. Jednocześnie zintegrowanie w jednym programie skanera wirusów plikowych i makrowirusów ułatwi używanie programu. W wersji 3.xx program wykrywa wirusa Evolution którego wersja 2.xx programu nie wykrywała. Wirus ten był rozpowszechniony w Polsce w 1994 roku.
Program w nowej wersji posiada nieco zmienione menu w porównaniu do wersji 2.xx. Jednak prostota menu a tym samym łatwość obsługi programu zostały zachowane.
Nowa wersja programu nie posiada dołączonej listy wykrywanych wirusów. Można natomiast wygenerować ją uruchamiając program z opcją
/VIRLIST.
Razem z programem F-Prot firma dostarcza także program F-MacroW służący do walki z wirusami makr. Program dziala w środowisku Windows.
Ponadto dostarczany jest program F-StopW. Jest to rezydentny skaner dla środowiska Windows 95. Program posiada bardzo szerokie możliwości konfiguracji.
+
potrafi wyszukiwać pierwszego wirusa Java
+
aktualizacja z 98.10.27 potrafi wykrywać wirusy Access (jednego z kilku znanych)
** Wersja 3.04
+
program wykrywa wirusy Html, VBS (Script).
** Wersja 3.06c
+
program wykrywa wirusy Access.
+
program wykrywa wirusy w obrazach dyskietek wykonanych programem Teledisk.
W wersji 3.06 program posiada niepublikowaną opcję
/NOLFN.
** Wersja 3.08
+
opcja /virlist wyświetla liste wirusów łącznie z wirusami z bazy SIGN2.DEF (VBS)
- program nie wykrywa wirusów VISIO, oraz wirusa AutoCAD 2000

2001.04.05
Ukazała się wersja 3.09 programu
F-Prot oraz F-Prot for Windows (trial)

2001.04.05
Ukazała się wersja 3.09c programu
F-Prot posiadająca wbudowany mechanizm heurystyki oparty na sieciach neuronowych. Jest to pierwsza wersja silnika o niewielkich jeszcze możliwościach.
Poraz pierwszy z mechanizmem heurystycznym opartym o sieci neuronowe można było się spotkać w shareware programie wykrywającym wirusy macro HMVS

2001.08.07
- W wersji 3.10a dodane zostało heurystyczne wykrywanie wirusów Linux.
- Od wersji 3.10a poraz pierwszy ukazała się wersja programu dla systemu Linux.
- W wersji dla Windows program zawiera: updater, integrity checker, scheduler, monitor

F-Prot for Windows
28 stycznia 2000 roku ukazała sie 30 dniowa wersja TRIAL programu F-Prot dla systemu Windows. Wersja instalacyjna zawiera także F-StopW - rezydentny monitor.
+
F-StopW wykrywa wirusy podczas: Open, Copy, Run / Create, Download




F-Secure
- program w wersji 4 posiada dwa silniki, a w wersji 5 trzy silniki
- posiada możliwość wyświetlenia listy wirusów
- zawiera encyklopedię wirusów



9 sierpnia 2000 została opublikowana wiadomość o stworzeniu pierwszego w świecie programu antywirusowego dla bezprzewodowych urządzeń informacyjnych (telefony komórkowe, komunikatory i PDA). Program F-Secure for EPOC jest programem antywirusowym działającym w systemie operacyjnym Symbian. F-Secure dla EPOC jest produktem oferującym zabezpieczenie w czasie rzeczywistym przed wirusami, wirusami skryptowymi, koniami trojańskimi i bombami pocztowymi. Produkt używa technologii przenośnego skanera. Produkt jest optymalizowany dla mniejszej pamięci urządzeń radiowych. Użytkownicy będą otrzymywać aktualizacje drogą radiową w chwili gdy są dostępni.

InoculateIT
Program InoculateIT PE firmowany przez Computer Associates International, Inc. powstal na bazie programu VET australijskiej firmy Cybec.

Pakiet instalacyjny zawiera: skaner, monitor, aktualizator definicji wirusow przez internet. Program dziala w systemach Windows 9x/NT.
+
Program testuje archiwa w formacie ZIP.

Istnieją dwa programy Inoculate udostępniony pod koniec roku 2000 w wersji 6 beta 3, oraz InoculateIT Personal Edition. Program Inoculate 6.0 ma dwa wewnętrzne silniki: Inoculate i VET.



3 czerwca 2001 rozesłana została wiadomość do zarejestrowanych użytkowników programu IPE o zaprzestaniu wsparcia dla tego programu.

Kaspersky Anti-Virus
Jest to znany program antywirusowy AVP. Firma zmieniła nazwę produktu. Także nowa linia produkcyjna 3.5.50 posiada zmieniony wygląd skanera i monitora.

Wygląd nowej wersji KAV Lite 3.5.50. W skład wersji Lite wchodzą:
- Skaner antywirusowy
- Monitor
- Aktualizator baz antywirusowych

Monitor nie posiada możliwości konfiguracji ustawień. Także skaner został maksymalnie uproszczny. Funkcjonalnie monitor jest identyczny jak w poprzednich wersjach. Nowa wersja programu ukazała się 19 marca 2001 roku i została zaprezentowana i rozdawana jako wersja Trial na targach CeBIT w Hannover'ze w 2001 roku.


Kaspersky Anti-Virus Personal 3.5.50


1 sierpnia 2001 firma Kaspersky Labs. w dziennej aktualizacji dodala modul heurystycznego wykrywania makro wirusow. Do tej pory od wersji 3.0 program AVP nie posiadal heurystyki dla wirusow makr. Ostatnia wersja heurystycznego wykrywania wirusów makr zawarta była w AVP 2.2.

MkS_Vir
Polski program antywirusowy autorstwa Marka Sella doczekał się po wielu latach wersji DOS w trybie protected. 21 marca 2001 ukazała się publiczna wersja beta.
Nowa wersja wykrywa poprawnie wirusy co pozwala na wyliczenie wykrywalności programu.

NOD
Bardzo dobry program antywirusowy.
+
Bardzo silny mechanizm heurystycznego wykrywania nieznanych wirusów
+
Wbudowany mechanizm heurystycznego wykrywania wirusów VBS i Html
-Trudne w obsłudze menu




 

Norman Virus Control
- duża szybkość testowania plików
- umożliwia wyświetlenie listy wirusów z prostym opisem


Norton AntiVirus 2000
- bardzo rozbudowany program instalacyjny (27 MB)
- deinstalacja programu; po deinstalacji właściwego programu trzeba osobno zdeinstalować LiveUpdate (aktualizator baz antywirusowych); pomimo deinstalacji kilkanaście plików pozostaje na dysku w folderze programu a także folderze Windows.



Do testów użyto wersji OEM programu z aktualnymi sygnaturami wirusów. Wersja OEM posiada znacznie uproszczony interfejs użytkownika oraz mniejsze możliwości zabezpieczania systemu. Jako skaner z najnowszymi sygnaturami wirusów jest jednak miarodajnym testem wykrywalności. Programu nie można było przetestować na wykrywalność wirusów sektorów systemowych, ponieważ program nie potrafi wykryć wirusów sektorów systemowych w obrazach zainfekowanych sektorów w plikach. Jest to jednak jedyny w testach program ktory nie potrafi testować sektorów systemowych w ich obrazach w plikach.
- program źle określa procent przetestowanych aktualnie plików

Panda
- testuje pliki w archiwach ZIP
- testuje dyski i pamięć przed rozpoczęciem instalacji (można wyłączyć)
- w skład pakietu wchodzą: skaner, monitor, scheduler, aktualizacja przez internet lub z dyskietki


PC-cillin
- testuje pliki przed rozpoczęciem instalacji
- testuje pliki wewnątrz archiwów ZIP
- w skład pakietu wchodzi: skaner, scheduler, monitor
- podczas instalacji program wykrywa zainstalowane inne programy antywirusowe. Konieczna jest deinstalacja tych programów przed rozpoczęciem instalacji programu


Romanian AntiVirus
Program antywirusowy napisany w Rumunii. Wersja shareware dostępna jest w języku angielskim.
+
Wykrywa wirusy Assess oraz Java
-Nie wykrywa wirusów w dokumentach zaszyfrowanych z hasłem

Program zawiera moduł aktualizacji baz antywirusowych. Posiada możliwość wyświetlenia listy znanych wirusów wraz z prostym opisem. Należy do grupy programów outlook'o podobnych. Poza skanerem zawiera scheduler oraz monitor. Pakiet instalacyjny zawiera także wersję dla DOS.

W czerwcu 2000 roku zostanie opublikowana publiczna wersja beta RAV 8. Najlepszych 50 testerów otrzyma nagrody: pełne pakiety i koszulki firmowe oraz Special Darts Game
.



30 sierpnia 2000 ukazała się pierwsza wersja testowa programu RAV 8.



3 października 2000 ukazała się druga publiczna wersja beta programu RAV8 Desktop oraz dla Linux. Wersja oznaczona jest numerem: 8.0.56.29 i rozpoznaje 48157 wirusów. Wiele opcji zostało zmienionych. Także stabilność programu została polepszona poprzez usunięcie wielu wykrytych błędów.
+zawiera skaner, monitor, plugin dla Office 2000, plugin dla Outlook, plugin dla Internet Browsera (np. IE)
- autorzy programu niestarannie zbadali jednego z wirusów Linux/Telf.8000. Spośród kilkudziesięciu próbek zainfekowanych tym wirusem program rozpoznał infekcję dokładnie w jednym pliku. Wyglada to jak by autorzy podpięli wykrywanie wirusa bez rozmnażania okazu.

Scan
+Program potrafi wykryć makro wirusy w dokumentach zaszyfrowanych z hasłem
-Program nie wykrył kilku zainfekowanych próbek wirusa Argyle.2761 i Argyle.2770
-Program nie wykrył wirusa PeaceKeeper.a w zainfekowanych plikach typu COM

W wersji 5 załączony jest skaner dla DOS w wersji 4. Program wyposażony jest w silnik angielskiej firmy S&S DrSolomons.
- Program załamuje się podczas testowania archiwów o dużym stopniu zagnieżdżenia
- Prawdopodobnie użycie silnika firmy S&S jest powodem dosyć powolnego działania programu (trzeba dodać że to właśnie program DrSolomons, mimo doskonałej wykrywalności, był bardzo wolnym programem)



TBAV
-Niektóre próbki wirusa Hare.7786 sa wykrywane jako wirus nieznany


F-MacroW
+Program potrafi wykryć wirusy w dokumentach zaszyfrowanych z hasłem
+
Program potrafi wykrywać za pomocą mechanizmu heurystyki nieznane makro wirusy
+
Uaktualnienia baz programu ukazuja się co kilka dni
+
Posiada opcje /AUTOSORT= pozwalającą na automatyczne sortowanie kolekcji wirusów wg nazw CARO

HMVS
+Bardzo dobry mechanizm heurystyki
+
Program portafi wygenerować kod źródłowy makr
+
Używa driver'ów sieci neuronowych do wykrywania wirusów makro
-Nie skanuje makr wewnątrz dokumentów zaszyfrowanych z hasłem

HMVS 3.5x
Po 7 miesiącach od ukazania się wersji 2.60, 15 listopada udostępniona została wersja 3.00 beta programu HMVS. Nowa wersja posiada wiele nowych cech:
- testowanie plików zaszyfrowanych z hasłem
- wykrywanie wirusów Access 8.0
** wersja 3.10
- program posiada możliwość pracy w kilku językach (także po polsku)
- program charakteryzuje bliska 100% zgodność nazywnictwa identyfikowanych wirusów z nazywnictwem stosowanyym przez CARO
** wersja 3.50 / 99.02.14
- rozpoznawanie/generacja kodu źródłowego wirusów PowerPoint
- rozpoznawanie wirusów Office 2000

Access Macro Virus Scanner
"Access Macro Virus Scanner" napisany przez GEGA-Software, Andreas Marx, członeka Virus Help Munich jest drugim po AVP znanym programem umożliwiającym wykrywanie i leczenie makro wirusów Access. TSCAN jest programem FREEWARE. Jako pierwszy program potrafi wykryć wirusa Access 2

F-mIRC
Skaner służący do wykrywania robaków mIRC z użyciem metod heurystycznych.

F-Script
Skaner służący do wykrywania wirusów: WinScript, Inf, HTML, JS.


© by Michał A. Egler